ÜNİTELERİMİZ

_esr1080_edited.jpg

DOĞUMHANE ÜNİTESİ

Hayvanların yattıkları duvarlarda bulunan özel kauçuk malzemeler hayvanların sıcak ve soğuktan olumsuz etkilenmelerini önlemektedir. Hayvan kaşımak için ahırımızda otomatik kaşıyıcılar bulunmaktadır. Hayvanların sağlık kontrollerinin yapılmasını kolaylaştırmak üzere bağlama düzenekleri bulunur.Termos özelliğine sahip otomatik suluklar ile hayvanlara her zaman sağlıklı ve temiz su temini.


Termos özelliğine sahip otomatik suluklar ile hayvanlara her zaman sağlıklı ve temiz su temini yenilenebilir.


Doğumhanede, doğum belirtileri gösteren hayvanların kolay ve rahat doğum yapabilecekleri özel doğum bölmeleri vardır. Gebeliğin 255. gününü dolduran inekler özel bir beslenme programı çerçevesinde doğumhane ünitesine alınmaktadır.


 Buzağı doğduktan sonra özel olarak yapılmış olan 40 bölmelik, kolostrum bölümlerinde buzağılara 3 gün boyunca özel bir program dahilinde ağız sütü verilmektedir.


Buradan ayrılan hayvanlar, otomatik buzağı makinelerinde 77 gün boyunca cinsiyetlerine, doğum ağırlıklarına, yetiştirilme amacına göre beslenmektedirler.

_esr1084.jpg

SAĞIMHANE ÜNİTESİ

Sağımhanemizde 20 (10 x 2 DM 70) hayvanı aynı anda sağ sağım sağım sistemi kurulmuştur. Bu Sistem Avrupa'daki mevcut olan 4 sistemden biridir. Burada inekler otomatik meme başlıkları ile sağılırlar. Bunun sağlanması bittikten sonra başlık otomatik olarak memeden ayrılmaktadır.


 El değmeden sağılan sütler, pompalar vasıtasıyla T.COOL süt soğutma tanklarına nakledilirler. Süt burada +3 dereceye kadar soğutulmaktadır ve bu tanklar 6000 litre kapasitelidir. Daha sonra tanklardaki süt santrifüj pompası tankere nakledilir.


 Sağım sonunda tüm sağım sistemimiz otomatik olarak deterjan ve dezenfektanlarla 95 derecelik sıcak su ile yıkanır. Daha önceden veteriner hekim tarafından tespit edilen ve sağlık problemi olan hayvanlar revire alınmaktadır. Burada ise hayvanların sağlık problemleri kısa sürede giderilmektedir.

_esr0990.jpg

YEM HAZIRLAMA ÜNİTESİ

Yem hazırlama saatte 8 ton kapasiteli kırma, karıştırma ve depolama ünitelerinden oluşmaktadır. Burada süt konsantresi hazırlanmaktadır.


  Yemleme optimix adındaki Mikser vagonla yapılmaktadır. Kuru otu, silajı ve konsantre yemide özel tartı yardımı ile ölçülü olarak, karıştırıp hayvanların önüne dağıtma gönderildi.

 

TESİSLERİMİZ

_esr0986.jpg

SAĞMAL İNEK AHIRI

Sağmal inekler, yarı serbest duraklı ahırlarda bulunur. Bu ahırlarda otomatik suluklar, 10 hayvana bir suluk düşecek şekilde planlanmıştır. Otomatik gübre temizleme sistemi sayesinde hayvanların refahı en iyi sonuçları. Hayvan yatakları antibakteriyel özellikli ve üst hizmet sunmaktadır. Sağmal inekler donuyor göre ve laktasyondaki durumlarına göre özel olarak sıralar halinde beslenmektedir.

dsc_0181_edited.jpg

BUZAĞI BÖLMELERİ

Süt ve et kalitesinin yemleme ve buzağıların beslenmesinden itibaren başlandığı ilkesi ile hareket edilen Altıntaş Çiftliği'nde, buzağıların beslenmesinde modern yöntemler kullanılıyor ve buzağıların başka yerlerde yetiştiriliyor. Buzağı hareketleri ve yem tüketimleri titizlikle kontrol edilmektedir.


     Buzağılar doğumdan sonra ağız sütü ya da kolostrumu alması için ana bırakılmaktadır. Ancak 24 saat geçmeden bölme alınmakta ve burada ağız sütüne özel emzikli kovalarla 3 gün daha devam etmektedir. Ahır sütüne geçildiği günden itibaren buzağıların önünde olarak; su, yonca kuru ot, buzağı büyütme yemi bulundurularak düzenli olarak tazelenmektedir.


     Buzağılar 75 günlüklerinde, 6 aylık olana kadar grup halinde dişi ve erkek birlikte yarı açık buzağı ahırlarında barındırılmaktadır. Altıncı aydan 15 aya kadar dişi ve erkekler artık ayrılmakta ve dişiler yarı açık genç dişi hayvan ahırlarında barındırılmaktadır. Dişiler 15 aydan sonra tohumlanmakta ve düve ahırlarına alınmaktadır.

 

Altıntaş Çiftliği

Tanıtım Filmi