Evde Kolay Peynir Yapımı

Güncelleme tarihi: 9 Şub 2021

Çiğ mi, pastörize mi: Süt seçimi ne kadar önemli?

Peynir yapmaya başlamadan önce en çok merak edilen konulardan birine açıklık getirelim istiyoruz. Peynir yaparken de yoğurt mayalarken de en çok sorulan sorulardan biri ''Pastörize süt mü, çiğ süt mü?'' oluyor. Tabikide tercihiniz çiğ sütten yana olmalı. Zira çiğ süt, peynir yapımı için yapısal olarak daha uygun. Pastörize edilmiş sütler tüm mikroplarından arındırılmış, daha uzun ömürlü sütler evet, ancak birçok işlemden geçip, yapısal olarak belli başlı değişimlere uğruyorlar. Bu nedenle mayanın tutması ya da mayasız peynir yapılması bir tık daha zor hale geliyor.


Altıntaş Çiğ Sütünün tazeliğine emin olabilirsiniz, Evinizde pastörizasyon işleminden geçirerek kullanmanız en mantıklı yöntem olacaktır. Bu nedenle evde peynir yapmak istiyorsanız tazecik, çiğ sütleriniz elinizin altında bulunsun. Çiğ sütler sayesinde dilediğiniz sonuçlara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Pastörize sütlerle bu işlemleri gerçekleştirirken hayal kırıklığına uğramanız olası.İki seçeneğiniz var: Peynir mayasız olur mu?

Peynir yapımına geçmeden önce bir konuyu daha aydınlatalım istiyoruz. Evde peynir yaparken peynirinizi iki farklı şekilde elde edebilirsiniz. Maya kullanarak yapabileceğiniz gibi peynirlerinizi mayasız olarak da hazırlayabilirsiniz. Maya kullanacağınız zamanlarda güvendiğiniz ve mayası olan bir yakınınızdan, veya Altıntaş Çiftliği Şarküteri 'nin bayilerinden "peynir mayası" temin edebilirsiniz. Mayasız yapmak istediğinizde işlemler biraz daha uzun olacaktır. Bu durumda peynir altı suyu, limon ya da sirke gibi malzemeler kullanmanız gerekecektir.


Yani mayanız yok diye endişe etmeyin. Öyle de misler gibi peynir yapmanız mümkün. Mayanız varsa da gönül rahatlığıyla, daha pratik bir biçimde enfes peynirler yapabilirsiniz. Ancak maya konusunda mutlaka dikkatli davranın. Sağlıklı, bozulmamış, doğru koşullarda saklanmış mayaları tercih edin mutlaka.


En klasiğinden başlayalım: Evde lor peyniri nasıl yapılır?


Bazen sütün yapısından ötürü, sıcaklığın dengesizliğinden ötürü sütlerimiz kaynatırken kesilir. Sütler bu aşamada dökülmez, onlardan misler gibi lor peynirleri yapılır. Lor peyniri, diğer peynirlere nazaran daha az yağ içerdiği için daha az kaloriye sahip. Özellikle diyet yapanlar ve kilosunu kontrol altında tutmak isteyenler için lor peyniri tüketmek enfes bir tercih olacaktır. Gelelim nasıl yapıldığına. Sütün kesilmesiyle başlıyor süreç.
Malzemeler (Yaklaşık 150-200 gram için) :

  • 1,5 kg. çiğ süt

  • 1 adet limon ya da 1/2 çay bardağı elma, üzüm veya dilediğiniz sirke

  • Tatlandırmak için 1 çay kaşığı tuz


Yapılışı

Sütünüzü derin bir tencerenin içerisine aktarın ve kısık ateşte kaynatmaya başlayın. Sütünüz kaynamaya başlasın. Ardından limon suyu ya da sirke ilave edin ve karıştırın. Sütünüzde kesilmeler, parçalanmalar gözlemlemeye başlayacaksınız. Bu kesilmeleri görmeye başladıktan sonra birkaç dakika daha kaynatın. Kevgir yardımıyla peynirleri kenara doğru toplamaya başlayın. Tüm peynirleri bir kenara topladıktan sonra temiz bir tülbentin üzerine alın. Tülbentin altına süzgeç yerleştirin. Süzgeç ve tülbenti derin bir kabın üzerine oturtun. Suyunu güzelce sıkın. Bu şekilde tüm suyu süzülene kadar tülbentin içerisinde bekletin. Tatlandırmak isterseniz bu aşamada tuz ilave edin.

Tüm suyu süzüldüğünde lor peyniriniz hazır. Lor peyniri kapaklı bir kabın içinde muhafaza edebilir, buzdolabında saklayabilirsiniz. Zeytinyağı, kekik gibi malzemelerle tatlandırarak afiyetle tüketebilirsiniz. Koruyucu herhangi bir madde içermediği için birkaç gün içerisinde tüketmenizi öneririz. Tencerede kalan suyu da bir sonraki peynir yapımlarınız için kavanozun içine aktararak peynir altı suyu olarak kullanabilirsiniz.

5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör